Maths - Number Foundation

The flashcards below were created by user HLHSMaths on FreezingBlue Flashcards.

  1. Work out 
    Image Upload 
    of 95
    38
  2. Work out 
    0.1 x 0.9
    0.09
  3. Two whole number multiply together to give 1000. Neither of the numbers contain a zero. What are the two numbers?
    125 and 8
  4. Given that 
    748 + 748 + 748 + 748 = 2992
    complete the following:

    748 x ........ = 2992

    74.8 x ........ = 29920
    4

    400
  5. Image Upload
    • 120 ÷ 10 = 12
    • 12 ÷ 4 = 3
    • 3 x 7 = 21
  6. Image Upload
    • 7466 - 6942 = 524
    • 524 x 4.5 = 2358p
    • Change to £'s
    • £23.58
  7. Jill write £4.99 x 20 = £998

    Is she correct?

    Why?
    No £99.80
  8. Susan is choosing pairs of numbers from the list:
    6    23    24    51    108

    (a) She multiplies two numbers together.
         Which two numbers should she choose to
         get an answer between 200 and 300?

    (b) She divides one number by another.
         What is the largest possible answers?
    (a) 6 x 34 or 204

    (b) 108 ÷ 6 = 18
  9. 350 people go on a coach holiday.
    Each coach will seat 53 people.

    (a) How many coaches are needed?

    (b) How many seats will be empty?
    (a) 7 

    (b) 7 x 53 = 371

         371 - 350 = 21
  10. Use a calculator to calculate:

    (a) 2.72Image Upload

    (b) the cube of 4.2
    (a) 9.16...

    (b) 74.1
  11. A drink in Japan costs 374 yen.
    The exchange rate is £1 = 189 yen.
    What is the cost in pounds?
    374 ÷ 189 = £1.98
  12. Image Upload
    America 200 ÷ 1.82 = £109.89

    Japan 20370 ÷ 194 = £105

    109.89 - 105 = £4.89

    Japan by £4.89
  13. Image Upload
    3 x 52 = 156

    156 + 26 = 182

    245 - 182 = £63
  14. Write 15.2864 to 2 decimal places
    15.29
  15. Work out:

    (a) Image Upload

    (b) Image Upload
    (a) 0.08 

    (b) 12.5
  16. Jack buys 1.5kg of oranges at 98p per kg.
    He also buys some bananas at 85p per kg.
    His total bill is £2.49.
    What is the weight of the bananas he buys?
    1.5 x 98 = 147p

    249 - 147 = 102p 

    102 ÷ 85 = 1.2 kg
  17. Sarah is paid £5.10 per hour.
    Each day she works 7.5 hours.
    Each week she works 5 days.
    How much does she earn each week?
    7.5 x 5 = 37.5

    37.5 x 5.10 = £191.25
  18. Mrs Moore parked her car in car park at 9.00am.
    She drove out of the car park at 4.00pm.

    The car park charges £1.80 per hour.

    (a) For how many hours was her car in the
         car park?

    (b) How much did she pay, in total, for
         parking her car?
    (a) 7 hours

    (b) 7 x 1.80 = £12.60
  19. Shamina buys three apples that cost 40 p each and four bananas that cost 25p each. 
    She pays with a £10 note.
    How much change should Shamina get?
    40 x 3 = 120p 

    25 x 4 = 100p 

    120 + 100 = £2.20

    10.00 - 2.20 = £7.80
  20. Image Upload
    20 - 5.60 = 14.40

    14.40 - 1.30 = £13.10

    Shoes 15 ÷ 10 = 1.50 

    15 - 1.50 = £13.50

    No
  21. Sam has £1.65
    Vicki has 75p
    How much must Sam give Vicki so they each end up with the same amount?
    1.65 - 0.75 = 0.90

    90 ÷ 2 = 45p
  22. In imperial measure 8 furlongs = 1 mile
    The English Derby horse race is 1.5 miles long. 
    How many furlongs is this?
    1.5 x 8 = 12 furlongs
  23. Two square numbers under 50 have a difference that is also a square number.
    Which two square numbers are they?
    25 and 16 OR 25 and 9
  24. Three consecutive square numbers have a total greater than 50 but less than 100.
    Which three square numbers are they?
    36, 25 and 16
  25. Image Upload
    • 3 x 35 = £1.05
    • 2 x 40 = 80p 

    1.05 + 0.80 = £1.85

    5.00 - 1.85 = £3.15
  26. Image Upload
    (a) £19

    (b) 51 minutes
  27. Image Upload
    £3.02
  28. Image Upload
    15 + 7 x 40 = 295

    295 ÷ 60 = 4 hours 55

    12.45 - 4.55

    7.50am
  29. Trevor buys five packets of crisps.
    The change from £3 is 75p.
    How much does one packet of crisps cost?
    3 - 0.75 = 2.25

    225 ÷ 5 = 45p 
  30. Image Upload
    140 x 80 = 11200p (£112)

    112 - 70 = £42
  31. Tom has £2200.
    He gives Image Upload to his son and Image Upload to his daughter.
    How much does Tom keep for himself?

    You must show all your working.
    1/4 of 2200 = 550

    2/5 of 2200 = 880

    2200 - (550 + 880) = £770
  32. Jane spends £4.50 on fruit.
    Her total bill is £22.50.
    What percentage of her total bill is fruit?
    4.50/22.50 x 100

    20%
  33. Cans of cola are sold in packs of six. Each pack costs £2.18. Sam buys eight packs of cola.

    (a) How many cans does he buy altogether?

    (b) How much does Sam pay for eight packs?

    (c) Sam pays with a £20 note. How much
         change is given?
    (a) 48

    (b) 2.18 x 8 = £17.44

    (c) £2.56
  34. Image Upload
    90 ÷ 30 = £3

    25 x 3 = £75
  35. Image Upload
    16.50 ÷ 10 = £1.65

    8.50 ÷ 10 = £0.85

    0.85 + 1.65 = £2.50

    25.00 - 2.50 = £22.50
  36. Jameel is buying a dining table for £250.
    He pays a deposit that is half of the cost.

    (a) How much is the deposit that Jameel Pays?

    (b) Jameel will pay the rest in 10 equal
         payments. How much is each payment?
    (a) 250 ÷ 2 - £125

    (b) 125 ÷ 10 = £12.50
  37. Image Upload
    920 - 425 = 495

    495 ÷ 3 = 165g
  38. This is the payment plan for Donal's mobile phone. He receives a bill every month.

    Payment Plan

    £5 per month plus 5p per minute

    (a) In January Donal did not make any calls.
         How much was his bill?

    (b) In February Donal made 100 miuntes of
         calls. How much was his bill?

    (c) In March Donal's bill was £7.50.
         How many minutes of calls did he make?
    (a) £5

    • (b) 5p x 100 = £5
    •      £5 + £5 = £10

    • (c) 7.50 - 5 = 2.50
    •      2.50 ÷ 5 = 50
Author:
HLHSMaths
ID:
220932
Card Set:
Maths - Number Foundation
Updated:
2013-05-24 11:27:16
Tags:
Maths Number Foundation
Folders:

Description:
GCSE Number Revision for Foundation
Show Answers: